Psychologiczne narzędzia dla przyszłych funkcjonariuszy.

W ramach popołudniowych zajęć fakultatywnych dla przyszłych funkcjonariuszy, odbyło się spotkanie prowadzone przez psychologa policyjnego, st. post. Arletę Pawlikowską. Tematem zajęć były techniki relaksacyjne oraz ich znaczenie dla zdrowia psychicznego i efektywności w służbie policyjnej.

Techniki relaksacyjne to zestaw metod i praktyk mających na celu redukcję stresu, napięcia oraz poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego. Ich regularne stosowanie może przynieść liczne korzyści, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Od czego zacząć, kiedy stosować?

Początek przygody z technikami relaksacyjnymi powinien być prosty i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Ważne jest, aby znaleźć czas na praktykę codziennie, szczególnie w sytuacjach, gdy stres lub napięcie zaczynają przeszkadzać w funkcjonowaniu codziennym lub pracy. Podczas zajęć, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi technikami relaksacji, takimi jak:

  • ćwiczenia oddechowe: skupienie się na głębokim, spokojnym oddychaniu, co pomaga zmniejszyć napięcie i uspokoić umysł;
  • progresywna relaksacja mięśni: stopniowe rozluźnianie poszczególnych grup mięśniowych, zaczynając od stóp, aż do głowy, aby uwolnić nagromadzone napięcie;
  • medytacja: praktyka skupienia uwagi na chwili obecnej, co pomaga zredukować lęki
    i zwiększyć poczucie spokoju.

Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych może przynieść liczne korzyści zdrowotne, w tym m.in. obniżenie poziomu stresu i lęku, poprawa jakości snu, zwiększenie odporności organizmu na negatywne skutki stresu czy poprawa koncentracji i efektywności w pracy i życiu codziennym.

Jednym z głównych punktów spotkania było zaprezentowanie ćwiczenia z wizualizacji, zatytułowane "Moje magiczne miejsce". Uczestnicy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie swojego ulubionego, spokojnego miejsca, gdzie czują się bezpiecznie i szczęśliwie. Ta praktyka pomagała uczestnikom w odprężeniu, złagodzeniu napięcia oraz uświadomieniu sobie, jak ważne jest dbanie o własne dobre samopoczucie.

Zajęcia fakultatywne dotyczące technik relaksacyjnych w Szkole Policji w Pile okazały się niezwykle wartościowe dla przyszłych funkcjonariuszy, dostarczając im narzędzi do skutecznego radzenia sobie ze stresem i napięciem w codziennej pracy oraz życiu osobistym. Dzięki zdobytej wiedzy i praktyce, policjanci będą mogli lepiej dbać o swoje zdrowie psychiczne i efektywniej pełnić swoje obowiązki zawodowe.

MP/MP

Powrót na górę strony