Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej

Data publikacji 25.02.2016

Owady żądlą, kąsają, piją krew, przenoszą choroby, gnieżdżą się w szafach, spiżarniach, łazienkach, są niepokojąco wszędobylskie !!!

Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej Owady żądlą, kąsają, piją krew, przenoszą choroby, gnieżdżą się w szafach, spiżarniach, łazienkach, są niepokojąco wszędobylskie !!! Ale nie można zapominać, że zapewniają równowagę biologiczną oraz odpowiadają za rozkład martwej substancji organicznej, tej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Te owadzie funkcje są nie do przecenienia i zdaniem entomologów bardzo istotne dla istnienia naszej planety. Owady, które doprowadzają do rozkładu martwej substancji organicznej pochodzenia zwierzęcego (również zwłok ludzkich) są w zainteresowaniu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
To tej tematyce poświęcone były zajęcia fakultatywne prowadzone przez podkom. Pawła Leśniewskiego z Zakładu Służby Kryminalnej. Zgromadzonym przedstawił problematykę entomologii sądowo–lekarskiej, zwanej entomoskopią. Jej przedmiotem są ślady entomologiczne i zasady postępowania z nimi. Dziedzina ta wykorzystywana jest do ustalania czasu śmierci, ustalania innych okoliczności, np. przemieszczania, zwłok, przyczyny zgonu, ustalanie czy miejsce znalezienia zwłok jest miejscem, gdzie nastąpiła śmierć.
Entomoskopia pozwala także odpowiedzieć na trzy z siedmiu złotych pytań kryminalistycznych : KIEDY ?, GDZIE ?, KTO ?. Wyjątkową częścią zajęć była próba podzielenia się wykładowcy ze słuchaczami własnymi doświadczeniami i ustaleniami praktycznymi w zakresie śladów entomologicznych, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy w ramach eksperymentów przeprowadzanych w Szkole Policji w Pile.

Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej Tajemnice entomoskopii sądowo-lekarskiej

autor: Leszek Koźmiński

(25.02.16)

Powrót na górę strony