Zgodnie z tradycją

Data publikacji 23.12.2014

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny ...

Zgodnie z tradycją Wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd.
Prawdziwej pierwszej gwiazdki musimy szukać po stronie nieba nad zachodnim horyzontem. Będzie to oczywiście Wega - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, piąta co do jasności gwiazda na niebie (astronomia24.com).
Trudno powiedzieć czy 16 grudnia 2014 roku o godzinie 17.00 Wega świeciła już na niebie. O tej godzinie koleżanki i koledzy z naszego Koła SE i RP spotkali się przy wieczerzy wigilijnej, zorganizowanej w kawiarni pływalni „Wodnik”. Kolacja rozpoczęła się zgodnie z tradycją. Ksiądz kapelan Zdzisław Nowicki odczytał stosowny fragment Biblii, pobłogosławił opłatek i pokarmy, a następnie odśpiewaliśmy fragment najbardziej znanej kolędy „Wśród nocnej ciszy”.
Swoją obecnością zaszczycił nas nie tylko kapelan. Opłatkiem dzielili się z nami również I Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Szewc oraz Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Piotr Gaca. Również w roli gościa wystąpiła nasza koleżanka z koła Pani Maria Andrzejewska, która w 2014 roku zdobyła honorowy tytuł „Seniora Roku 2014”.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za przybycie i zapraszam za rok.

Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją
Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją
Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją Zgodnie z tradycją

autor: Tadeusz Dębski

(23.12.14)

Powrót na górę strony