Oględziny miejsca wypadku drogowego

Data publikacji 20.12.2012

W okresie zimowym częste wypadki samochodowe to szara rzeczywistość. Winę za to ponoszą zarówno warunki atmosferyczne, jak i sami kierowcy.

Oględziny miejsca wypadku drogowego W okresie zimowym częste wypadki samochodowe to szara rzeczywistość. Winę za to ponoszą zarówno warunki atmosferyczne, jak i sami kierowcy. Policjanci, którzy jako jedni z pierwszych pojawiają się na miejscu takiego zdarzenia, muszą posiadać wiedzę, w jaki sposób dokonać zabezpieczenia zarówno terenu, jak i śladów. Właśnie dlatego w Szkole zorganizowane zostało kolejne spotkanie z cyklu KNOW HOW, a problematykę związaną z oględzinami miejsca wypadku drogowego przybliżył słuchaczom kursu podstawowego asp. szt. Paweł Leśniewski - kierownik Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Asp. Leśniewski opowiedział o algorytmie postępowania Policji na miejscu takiego zdarzenia, objaśnił także pojęcia SPO (stały punkt odniesienia), SLO (stała linia odniesienia) i szkicu sytuacyjnego. Zaprezentował przybyłym ślady, które można ujawnić na miejscu wypadku (np. hamowania i blokowania kół oraz różnice między nimi, tzw. suche błoto, środki opatrunkowe, ślady spodów obuwia na asfaltowej powierzchni, fragmentów plastikowych elementów karoserii, reflektorów, lakieru i szyb). Podczas spotkania prowadzący przedstawił też przykładowe szkice kryminalistyczne miejsca wypadku.

autor: Anna Fons

(20.12.12)

Powrót na górę strony