Praktyczny smak życia

Data publikacji 07.11.2011

?Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia?. Trudno się nie zgodzić z George?em Bernardem Shaw?em jeśli weźmiemy pod uwagę ...

Praktyczny smak życia ?Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia?. Trudno się nie zgodzić z George?em Bernardem Shaw?em jeśli weźmiemy pod uwagę 440 (!) kg ziemniaków, 30 kg cebuli, 30 kg jabłek, 20 kg pieczarek, 15 kg marchwi, 150 kg pora, 76 kg schabu bez kości i 210 litrów kompotu, które to potrzebne są do przygotowania ponad 550 porcji obiadu dla wszystkich słuchaczy zakwaterowanych obecnie w naszej Szkole. Aby tego dokonać potrzebna jest nie tylko wspomniana wyżej miłość do jedzenia, ale także sprawna organizacja i racjonalne planowanie. Wspominamy o tym, ponieważ od kilku dni w tym niełatwym zadaniu pomagają pracownikom szkolnej Sekcji Żywnościowej uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, którzy w ramach podpisanej umowy przez cały rok szkolny, odbywają u nas praktyki zawodowe, kształcąc się w specjalnościach kucharz oraz kucharz małej gastronomii.

Podczas praktyk, młodzi znawcy smaków zapoznają się m.in. z organizacją pracy, wyposażeniem gastronomicznym, obsługą maszyn i urządzeń, zasadami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i środowiska. Oprócz tego, poznają technologię gastronomiczną, uczą się sporządzać potrawy z mięsa, drobiu, ryb, kaszy i mąki, dowiedzą się też, na czym polega obróbka cieplna warzyw i owoców oraz odkryją tajemnice smażenia, gotowania, duszenia i zapiekania. Nie zabraknie również nauki przygotowania potraw kuchni regionalnych. Uczniowie poznają także wiele rzeczy ?od kuchni?, będą to m.in.: sztuka ekspozycji potraw i stołu, obsługa konsumenta oraz planowanie i rozliczania produkcji.

Wiedza i nowe umiejętności zdobyte w naszej Szkole z pewnością przydadzą się przyszłym mistrzom w pracy i zadowolą niejedno podniebienie.

Praktyczny smak życia Praktyczny smak życia Praktyczny smak życia

autor: Anna Fons

(15.09.11)

Powrót na górę strony